Jak zatrzymać proces starzenia się skóry?

Skóra starzeje się razem z nami. To właśnie jej kondycja najczęściej zdradza wiek i w dużej mierze wpływa na wygląd i samopoczucie każdego człowieka. Stąd poszukiwania rozwiązań, które będą w stanie ten proces spowolnić. Tak, by móc jędrną i napiętą skórą cieszyć się jak najdłużej.

Sieć naczyń krwionośnych dostarcza skórze tlen, jednak jej rola na tym się nie kończy. Dzięki niej do skóry docierają także substancje odżywcze oraz hormony niezbędne w prawidłowym przebiegu procesu metabolizmu. A dobrze odżywiona, zdrowo wyglądająca skóra to jedna z funkcji, jakie pełni ten organ – estetyczna.

Czy wiesz, że...?

Biodermokosmetyki stworzone na bazie komórek macierzystych MIC-1 stopniowo aktywują zanikające wraz z wiekiem procesy regeneracyjne zachodzące w skórze i włosach.

Ciągle coś nowego

Ludzka skóra przez cały czas „pracuje” też niejako sama dla siebie: odnawia się podczas procesu zwanego keratynizacją. Tzw. rogowacenie to najważniejszy proces zachodzący w warstwie podstawnej naskórka. Ma ono na celu „wymianę” złuszczonych, martwych komórek z warstwy rogowej naskórka na żywe, wypełnione keratyną i tym samym zdolne do podziału. Podczas tego procesu powstają nowe płytki komórki nabłonka (keratynocyty), które chronią skórę przed uszkodzeniami i niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych. A w aspekcie wizualnym – nadają skórze młody, świeży wygląd.

Czy wiesz, że...?

Proces keratynizacji zaczyna się od podziału keratynocytów w warstwie podstawnej skóry. Następnie przemieszczają się one ku jej wyższym warstwom, aż do warstwy rogowej naskórka, zbudowanej z pozbawionych jądra, „martwych” keratynocytów. Ta migracja trwa 2 tygodnie. Przez cały ten czas „żywe” keratynocyty różnicują się, by w końcu zastąpić te złuszczone. Cały proces keratynizacji trwa około jednego miesiąca.

Starsi od chwili narodzin

Jednak na pierwszy rzut oka „nieskończony” potencjał podziałowy keratynocytów ma swój kres. Można bowiem powiedzieć, że teoretycznie skóra starzeje się już od drugiego dnia po urodzeniu. Związane jest to z każdym podziałem jej komórek, podczas którego skróceniu ulegają chromosomy zawierające materiał genetyczny. W procesie tym ważną rolę odgrywa telomeraza – enzym odpowiedzialny za odbudowywanie brakującego odcinka nici DNA obecnej w danej komórce. Ale wraz z upływem lat jego aktywność maleje, a w efekcie komórki tracą zdolności regeneracyjne i zwyczajnie się starzeją. Podobnie zresztą jak cały organizm.

Oto, co dzieje się wewnątrz starzejącej się skóry:

  • obecne w skórze włókna kolagenowe stają się sztywne, twarde i pofałdowane. W wyniku tego skóra traci elastyczność, rozluźnia się i staje się obwisła,

  • zmniejsza się zdolność warstwy rogowej do zatrzymywania wody. Efekt: szorstka, sucha skóra, na której powierzchni powstają zmarszczki, stale się pogłębiając.

Proces starzenia skóry podzielić można na trzy typy:

  • fotostarzenie – spowodowane jest szkodliwym promieniowaniem UV. Pierwsze zmarszczki pojawiające się właśnie wskutek ekspozycji skóry na działanie tych promieni mogą pojawić się nawet u bardzo młodych osób,

  • starzenie hormonalne – jest ono naturalną odpowiedzią skóry na zanikanie wraz z wiekiem obecnych w niej hormonów. Skutek: utrata jędrności i nawilżenia przez skórę oraz pojawienie się zmarszczek,

  • chronostarzenie – czyli starzenie spowodowane naturalnym upływem czasu.

Czy można ten proces zatrzymać? Niestety nie. Można go jednak opóźnić, unikając w miarę możliwości „sprzyjających” starzeniu czynników zewnętrznych. Nie należy więc wystawiać się zbyt intensywnie na działanie promieni słonecznych i w związku z tym szkodliwego dla skóry promieniowania UV, trzeba unikać gwałtownych zmian temperatur, uważać – co jest szczególnie trudne – na miejsca o wysokim stężeniu trujących gazów, pyłów czy wolnych rodników. A przede wszystkim prowadzić higieniczny tryb życia.

Dodane: 14.6.2012 r.