Wokół odżywek do rzęs narosło wiele mitów. Niektóre kobiety twierdzą, że w ogóle nie działają, inne natomiast są zachwycone efektami, które zaczynają być widoczne już po kilku dniach stosowania. Dlatego rozwiewamy wątpliwości z tym związane.

Odżywka do rzęs – jak działa?

Odżywki do rzęs mogą mieć różne działanie: wydłużające, pogrubiające, wzmacniające. Lecz tak naprawdę ich głównym zadaniem jest odżywienie i regeneracja włosków, dzięki czemu prezentują się one lepiej, szybciej też rosną.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich składników aktywnych. Jakich? Przede wszystkim witaminy PP (B3), która stymuluje produkcję kolagenu oraz wzmacnia cebulki włosów. Tym samym przyśpiesza ich wzrost. Na ratunek uszkodzonym rzęsom przychodzi witamina B5. Dodatkowa nawilża je, pogrubia. To jednak może nie wystarczyć.

Dlatego naukowcy, którzy odkryli, że komórki macierzyste pozyskane z poroża jelenia mają budowę zbliżoną do komórek ludzkich, postanowili wykorzystać je w kosmetyce. I tak stworzono NHAC Biocervin MIC-1, składnik pobudzający komórki do wzrostu oraz różnicowania, czego efektem są mocne i gęste rzęsy.

Jak stosować odżywkę do rzęs?

Stosowanie odżywki do rzęs jest bardzo proste i intuicyjne. Produkt często ma postać maskary, nakłada się go przy pomocy specjalnej szczoteczki. Jeśli rzęsy są mocno zniszczone, warto robić to dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wystarczy jedno pociągnięcie szczoteczką po włoskach, aby dobrze rozprowadzić kosmetyk. Jest on przezroczysty, szybko się wchłania.

To sprawia, że odżywkę do rzęs można stosować przed nałożeniem tuszu, makijażu. Zaleca się jedynie robienie tego już po rozprowadzeniu pudru, gdyż jego drobinki podczas aplikacji mogłyby się przykleić do rzęs.

Alternatywą do takich odżywek do rzęs jest… olej rycynowy. To niezwykle tani i skuteczny sposób na poprawę ich kondycji. Ma jednak jedną, główną wadę – posiada gęsta konsystencję, jest trudny w rozprowadzeniu. A jeśli choć odrobina oleju rycynowego przedostanie się do oczu, te zaraz ulegną one podrażnieniu, będą piec. Z tego względu zaleca się stosowanie odżywek, które nie spływają z rzęs.

Czy odżywki do rzęs są skuteczne?

A teraz chcielibyśmy odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy odżywki do rzęs są skuteczne? I tak, i nie. Istotne jest, jakie składniki aktywne zostały w nich wykorzystane. Ponadto niektóre produkty „wzbogacane” są o dużą ilość konserwantów oraz tzw. wypełniaczy. Trudno jest wtedy oczekiwać, aby witamina PP czy B5 przynosiła efekty.

Są one natomiast widoczne podczas stosowania naturalnych odżywek do rzęs. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich pogrubienie oraz wydłużenie będzie zgodne z naturalnymi predyspozycjami organizmu. Jeśli jesteś posiadaczką cienkich, krótkich włosków, nie oczekuj, że po kilku tygodniach będą wyglądać jak z reklamy maskary. Ponadto z drugiej strony posiadaczki gęstych, długich rzęs, jak „firanki”, mogą nie zauważyć różnicy gołym okiem. Ich włoski są jednak zregenerowane, odżywione, odporne na działanie szkodliwych substancji zwartych w kosmetykach kolorowych.

Warto też wiedzieć, że taką regenerującą kurację zaleca się kobietom, które zdecydowały się na przedłużanie rzęs. Po ściągnięciu sztucznych włosków, ich naturalne często są zniszczone, wyglądają niekorzystnie. Odżywka poprawi ich kondycję.