W wyniku intensyfikacji badań nad biologią komórek macierzystych i ich zastosowaniem w odnowie narządów i tkanek powstał zupełnie nowy kierunek medycyny – medycyna regeneracyjna. Jej potencjalne osiągnięcia w XXI wieku dają szansę na ogromny postęp, porównywalny do tego,  jaki dokonał się w XX wieku po wprowadzeniu do leczenia antybiotyków.

Wiele obecnych badań skupia się na identyfikacji, charakterystyce i izolowaniu komórek macierzystych z dorosłego organizmu w nadziei, iż komórki te mogą okazać się użyteczne w leczeniu i odnowie dojrzałych, uszkodzonych tkanek, czy to przez egzogenną terapię komórkową, czy też dzięki aktywacji endogennych komórek macierzystych. Do dziś większość wyodrębnionych dojrzałych komórek macierzystych ma jednak ograniczony potencjał różnicowania się, a osiągnięcie nieskończonej proliferacji i ekspansji komórek macierzystych w hodowli wciąż nie jest łatwe.

Cechy charakterystyczne komórek macierzystych to: prosta budowa (morfologicznie są pozbawione cech różnicowania), zdolność do samoodnowy w ciągu całego życia organizmu, wykazują ekspresję swoistych aktywnych białek.

Mezynchemalne komórki macierzystych MIC-1 wykazują się bardzo wysokim poziomem (95%-98%) podobieństwa do białek ludzkich. Białka zawarte w Revitacell mają prawie identyczną budowę jak występujące w skórze białka, więc mechanizm ich działania jest taki sam ponieważ regulują te same procesy zachodzące w skórze. Roślinne komórki macierzyste produkują czynniki, które mają odmienną budowę i właściwości, a więc mechanizmy ich działania na komórki skóry mogą być inne od tych, które kierują regeneracją skóry.

Zmarszczki powstają wyniku zaniku włókien kolagenowych i elastycznych w skórze właściwej. Degradacja białek podporowych odbywa się w wyniku działania wolnych rodników, które powstają w skórze pod wpływem promieniowania UV. Spadek stężenia antyoksydantów takich jak witamina A, C i E w skórze prowadzi do nagromadzenia się wolnych rodników oraz osłabienia syntezy i naprawy włókien, które dodatkowo niszczone są przez enzymy kolagenazę i elastazę. Tworzenie zmarszczek nasila się wraz z wiekiem, kiedy skóry staje się sucha na skutek zmniejszenia czynności gruczołów łojowych i potowych.

Jednym ze sposobów hamowania powstawania zmarszczek jest stymulacja fibroblastów do proliferacji i syntezy włókien kolagenowych, elastycznych i innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej takich jak laminina, proteoglikany. Bardzo istotne jest również pobudzenie komórek naskórka do regeneracji

Działanie komórek macierzystych jest całkowicie naturalne.  Czynniki produkowane przez komórki MIC-1 dostarczają komórkom impuls do regeneracji. Kluczem jest fakt, iż sprawia to, że organizm odnawia się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji. Widać to na przykładzie skóry – komórki macierzyste naturalnie występujące w ludzkim organizmie same stymulują procesy regeneracyjne. Z wiekiem te komórki ulegają uszkodzeniu i tracą swoje właściwości, czego efektem jest starzejąca się skóra, zmarszczki, spadek jędrności. Komórki MIC-1 są w stanie ponownie je uaktywnić, przywracając im ich naturalną prawidłową funkcję.