Odbudowa tkanek i regeneracja całych narządów ludzkiego organizmu – to nie jedyne cele, jakie stawia sobie medycyna regeneracyjna. Naukowcy prowadzący badania nad komórkami macierzystymi szukają bowiem sposobów efektywnego wykorzystania ich właściwości również w kosmetologii.

Na przełomie XX i XXI wieku naukowcy opracowali metody izolacji i przechowywania w warunkach laboratoryjnych pobranych z ludzkiego organizmu komórek macierzystych. To umożliwiło wnikliwe badanie ich potencjału i zdolność do ciągłego podziału.

Efekt? Odkryte zdolności regeneracyjne ludzkich komórek macierzystych, ich umiejętność różnicowania się w praktycznie dowolny typ komórek, okazały się niezastąpione – nie tylko przy przeszczepach, a także w odbudowie uszkodzonych organów, czy leczeniu nieuleczalnych dotąd chorób.

Komórki macierzyste a medycyna estetyczna

Świetne wyniki leczenia ludzkich schorzeń za pomocą tych komórek stały się też niezwykle istotne dla medycyny estetycznej – nowej dziedziny nauki, czerpiącej pełnymi garściami z badań nad komórkami macierzystymi. Bardzo zresztą obiecującej, ponieważ skupiającej się na wynalezieniu sposobu wykorzystania tych komórek w kosmetologii, a dokładniej – w stymulacji do odbudowy starzejących się komórek skóry. Krótko mówiąc: na odkryciu prawdziwego serum młodości. I wygląda na to, że taki właśnie udało się wynaleźć.

 

Młodość zaklęta w komórkach macierzystych MIC-1

Dzisiaj już wiemy, że w regeneracji ludzkiego organizmu można wykorzystać nie tylko jego własne komórki macierzyste. Przed medycyną regeneracyjną otworem stanęła bowiem nowa droga rozwoju. Wszystko za sprawą odkrycia linii komórek macierzystych MIC-1 wyizolowanych z poroża jelenia szlachetnego.

Zdaniem eksperta

– Wykorzystanie MIC-1 w medycynie estetycznej może okazać się naprawdę innowacyjnym sposobem na „zastopowanie” starzenia się ludzkiego organizmu – mówi dr hab. Marek Cegielski, jeden z twórców wynalazku – Mówiąc językiem naukowym, intensywna kuracja regenerująca do skóry twarzy i szyi przywraca komórkom skóry właściwej potencjał podziałowy i zdolność do syntezy białek, m.in. kolagenu i elastyny, istotnych w odbudowie struktury skóry.