Włosy ulegają cyklicznej regeneracji przez całe życie organizmu. Mieszek włosa jako jednostka strukturalna składa się z brodawki, trzonu który w dolnej części tworzy macierz złożoną z żywych komórek a w części górnej włos właściwy, otoczki zewnętrznej i wewnętrznej, torebki włóknistej oraz  przylegającego gruczołu łojowego i mięśnia przywłośnego.

Powstanie i wzrost nowego włosa zależy od współdziałania wielu typów komórek, głównie komórek macierzystych otoczki zewnętrznej oraz komórek brodawki. Wzajemne oddziaływanie komórek za pośrednictwem czynników wzrostu i czynników transkrypcyjnych zapewnia cykliczność wzrostu włosa.

Według najnowszych badań łysienie to zmniejszająca się aktywność komórek brodawki, komórek tworzących macierz włosa i komórek macierzystych włosa. Czynniki takie jak dieta, stres, przebyte choroby, leki, czy zabiegi fryzjerskie zaburzają delikatną równowagę w ich funkcjonowaniu. Jeśli zostanie zahamowane przekazywanie czynników pomiędzy komórkami włosa, to dochodzi do zatrzymania jego wzrostu, osłabienia i w efekcie końcowym wypadnięcia.

Umiejętne pobudzenie komórek brodawki, komórek macierzy oraz komórek macierzystych włosa przez czynniki wzrostu może przedłużyć ich aktywność a tym samym powstrzymać procesy łysienia. Źródłem indukcji i stymulacji procesu wzrostu włosa są czynniki zawarte w komórkach macierzystych MIC-1, które penetrując do wnętrza włosa, docierają do komórek brodawki, komórek macierzy oraz komórek macierzystych włosa i przekazują im impuls do prawidłowego funkcjonowania, pobudzają je do proliferacji lub różnicowania. Dostarczone z zewnątrz czynniki zawarte w komórkach macierzystych MIC-1 indukują wzrost nowych włosów w wyniku aktywacji komórek zawiązka przyszłego włosa.